Ostatnio dodane

To już oficjalne. Wielki finał regat The Tall Ships Races 2017 rozpoczęty, więc z czystym sumieniem możemy kontynuować zabawę! Wieczorem na scenie przy Wałach Chrobrego swoje nieprzeciętne umiejętności prezentował słynny Andrea Bocelli. Dzień zakończyliśmy natomiast efektownym pokazem sztucznych ogni. Działo się!

Choć wspaniała atmosfera żeglarskiego święta towarzyszy nam w Szczecinie od kilku dni, to na oficjalne otwarcie finału TSR trzeba było poczekać do sobotniego wieczoru. Około godziny 19:30 orkiestra odegrała hymn narodowy, a prezydent Piotr Krzystek oznajmił, że uważa imprezę za otwartą i na najbliższe cztery dni Szczecin staje się symboliczną, żeglarską stolicą Europy. Z racji tego, że wydarzenie w stolicy Pomorza Zachodniego objął swoim honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda, na scenie pojawiła się także Halina Szymańska, szefowa jego kancelarii, która przeczytała obecnym przy Wałach Chrobrego list gratulacyjny od prezydenta.

Przed otwarciem wielkiego finału Piotr Krzystek wziął udział w kilku innych punktach sobotniego programu, między innymi w spotkaniu z przedstawicielami miast partnerskich, które odbyło się na pokładzie Kapitana Borchardta oraz w konferencji prasowej z dziennikarzami. W drugim z tych spotkań towarzyszyli mu Knut Western, przedstawiciel Sail Training International, organizatora regat oraz kmdr Ali Al-Hosni, kapitan żaglowca Shabab Oman II.

– Cieszymy się, że znów mamy okazję spotkać się w Szczecinie i że nasze miasto już po raz trzeci zostało wyróżnione w ten sposób. Dziękujemy za zaufanie, jakim ponownie obdarzyło na STI i zapewniamy, że dołożymy wszelkich starań, aby każdy gość czuł się u nas wspaniale. Regaty stały się jedną z wizytówek miasta i jesteśmy dzięki nim rozpoznawalni nie tylko w Polsce, ale i Europie. Szczecin jest wspaniałym miejscem do organizacji takich wydarzeń, ponieważ mamy rewelacyjne warunki geograficzne. Mało które miasto na Bałtyku może pozwolić sobie na taki rozmach i na takie zagospodarowanie przestrzeni wokół wody. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie bardzo dużej liczby gości, więc serdecznie zapraszamy do Szczecina – mówił prezydent.

Po zakończeniu spotkania z dziennikarzami Piotr Krzystek udał się na pokład Shabab Oman II i wszedł na maszt okrętu. Przy tej okazji towarzyszył mu gość specjalny – Spiderman ze Szczecińskiej Ligi Superbohaterów. I choć człowiek-pająk ma teoretycznie większe doświadczenie we wspinaniu się na wysokości, to trzeba uczciwie odnotować, że gospodarz finału regat przez cały czas dzielnie dotrzymywał mu kroku.

– Trochę stresu było, ale wchodziłem już na maszty w przeszłości i muszę przyznać, że tym razem poszło łatwiej niż się spodziewałem. Wcześniej wspinałem się między innymi na Siedowa i tam było trudniej. Cieszę się, że znów miałem okazję zobaczyć Szczecin w całej okazałości. Była chwila, żeby się rozejrzeć z wysokości 51 metrów i muszę powiedzieć, że nasze miasto wygląda bajecznie – mówił prezydent Krzystek.

W drugiej części dnia, oprócz wspomnianego wcześniej oficjalnego otwarcia finału regat, wydarzeniem numer jeden był z pewnością wyczekiwany przez wszystkich koncert Andrei Bocellego. Śpiewakowi na scenie towarzyszyło aż 144 innych artystów m.in. Andrea Griminelli – najwybitniejszy flecista na świecie, Alessandria Marianelli – doskonała włoska sopranistka, Ilaria Della Bidia - artystka muzyki popularnej. Nie zabrakło akcentu lokalnego, bowiem artystom towarzyszyli znakomici muzycy Filharmonii Szczecińskiej, Chór Akademii Morskiej w Szczecinie i szczecińscy tancerze.

Pierwszy dzień finału The Tall Ships Races 2017 zakończyliśmy wystrzałowo, bo w blasku sztucznych ogni. I mając przed oczami właśnie ten spektakularny widok, żegnamy się i mówimy „do jutra”. Ahoj!

FREKWENCJA

W kulminacyjnym punkcie imprezy, podczas wieczornego koncertu, na terenie wydarzenia znajdowało się jednocześnie 150 tys. osób. W ciągu całego dnia przez obszar imprezy przewinęło się ok. 300 tys. osób (w systemie rotacyjnym). W piątek finał regat The Tall Ships Races 2017 odwiedziło zaś 30 tys. osób.

 

Relacja wideo z dzisiejszego dnia:

?>