Aktualności / Do finału regat The Tall Ships Races pozostały 2 miesiące!
Już tylko dwa miesiące dzielą nas od finału regat The Tall Ships Races. Lada moment jednostki opuszczą porty macierzyste i będą kierowały się na linię startu regat, a to oznacza, że na lądzie rozpoczną się intensywne przygotowania do tego największego żeglarskiego święta.
Sprawdźcie szczegóły poniżej lub w naszym NEWSLETTERZE
22 czerwca szczecińskie jednostki Dar Szczecina oraz Zryw wyruszą w rejsy doprowadzające na linie startu. Regaty wielkich żaglowców rozpoczną się w Kłajpedzie (27-30.06). Stamtąd jednostki wypłyną w rejs do Helsinek (4-7.07), gdzie oficjalnie zakończy się pierwszy etap wyścigu i jednocześnie rozpocznie pierwszy rejs przyjaźni do Tallinna (11-14.07). Tallinn będzie też startem dla drugiego etapu, który zakończy się w Turku (18-21.07). W tym roku będziemy mieć dwa rejsy przyjaźni, drugi na trasie Turku – Marienhamn (24-27.07). Zaś ostatni i jednocześnie najdłuższy etap regat, z wielkim finałem w Szczecinie, odbędzie się na trasie Marienhamn – Szczecin (2-5.08).
2 sierpnia w Szczecinie zacumują żaglowce, które zakończą swoją pięciotygodniową rywalizację na wodach Bałtyku. Zanim jednak jednostki przekroczą naszą granicę, odwiedzą pięć innych portów w Kłajpedzie, Helsinkach, Turku, Tallinie i Mariehamn. Oto kilka ciekawostek na temat tych miejsc:
KŁAJPEDA to niegdysiejsza stolica Prus o nazwie „Memel”. Jest połączeniem morskim między Litwą, Skandynawią i innymi krajami. Przepływająca przez Kłajpedę rzeka Akmena-Danė przecina miasto na dwie części: nowoczesne Nowe Miasto od północy i Stare Miasto od południa. Będąc na miejscu warto zwrócić uwagę na brukowaną starówkę i zachowaną wieżę zamku z czerwonej cegły oraz odwiedzić słynne muzeum zegarów.
HELSINKI stolica Finlandii ostatni raz gościła The Tall Ships Races w 2013 roku i w 2024 roku przyjmie flotę ponownie po raz piąty. Z bogatą historią morską, unikalną kulturą miejską i oszałamiającym krajobrazem naturalnym, miasto z pewnością zaoferuje wspaniałe powitanie międzynarodowym załogom biorącym udział w regatach. Położone na wybrzeżu Zatoki Fińskiej miasto urzeka swoim pięknem naturalnych zatok, wysp oraz architektury.
TURKU wpływające do tego portu statki cumują na brzegu rzeki Aura, na której kursuje bezpłatny prom. Port oddalony jest zaledwie o 15 minut spacerem od centrum. Na brzegu rzeki znajduje się wiele restauracji, kawiarni i muzeów. Turku zostało ogłoszone Europejską Stolicą Kultury w 2011 roku. Będąc na miejscu warto odwiedzić średniowieczny zamek, narodową katedrę oraz centrum morskie Forum Marinum i jego flotę statków-muzeów. Z Turku można też łatwo wybrać się na rejs do starego miasta Naantali lub do Szwecji.
TALLIN to nie tylko dobrze rozbudowana infrastruktura portowa, to także doskonałe i szybkie połączenia z międzynarodowym lotniskiem, dworcem autobusowym, portem pasażerskim i dworcem kolejowym. Będąc na miejscu warto wybrać się do jednego z najnowocześniejszych muzeów morskich w Europie, po drodze odwiedzając restauracje czy domy towarowe znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie.
MARIEHAMN posiada dwie malownicze przystanie oddalone od siebie jedynie o 10 minut spacerem. Z tego portu regularnie odpływają promy do Turku, Helsinek, Sztokholmu, Kapellskär i Tallina. Najbardziej znaczącym zabytkiem w Mariehamn jest czteromasztowy stalowy bark Pommern, który jest jednym z najlepiej zachowanych historycznych statków na świecie.
Nieodłącznym elementem finału regat The Tall Ships Races są dodatkowe atrakcje i strefy zabaw. Od 2 do 5 sierpnia dwa brzegi Odry będą wypełnione propozycjami na aktywne i kreatywne spędzenie czasu. W celu łatwiejszego i szybszego przemieszczania się na Odrze pojawią się dwa mosty pontonowe łączące ze sobą prawy i lewy brzeg rzeki.
4 sceny muzyczne, a na każdej z nich inne propozycje – od dziecięcych przebojów, przez muzykę folkową, nieco rocka czy elektroniki. Pierwsza scena muzyczna ulokowana zostanie na Łasztwoni, w sąsiedztwie Food Portu – tam wystąpią szczecińscy artyści. Kolejna, przy Bulwarze Gdyńskim – będzie to pływająca scena z muzyką szantowo-folkową. Scena główna stanie przy ul. Jana z Kolna. Przez trzy dni wystąpią na niej polscy wykonawcy. W piątek usłyszymy koncert specjalny Chóru Politechniki Morskiej pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch wraz z zaproszonymi gośćmi. W sobotę zapraszamy na dyskotekę pod żaglami, w trakcie której wystąpią wykonawcy pop: Lanberry, Tribbs, Daria Marx, Sylwia Grzeszczak, wieczór zakończy się przy rytmach DJ Radio Eska. Z kolei w niedzielę będziemy mogli usłyszeć artystów serwujących rock, pop, muzykę elektroniczną i alternatywną. Na tolszipowej scenie wystąpią: Krzysztof Zalewski, Mery Spolsky, Smolik/Kev Fox, Ikarus Feel. Na czwartą scenę zapraszamy do strefy dziecięcej, gdzie organizowane będą koncerty i spektakle dla najmłodszych.