Przejdź do treści

Aktualności / Przygotowani, do startu..Start!

01.07.2024

Ponad 40 jednostek – małe jachty i wielkie żaglowce, a wśród nich Dar Szczecina i Zryw z reprezentacją naszego miasta, są już na starcie regat The Tall Ships Races. W Kłajpedzie zaprezentowaliśmy się z najlepszej strony. Teraz pora pokazać swoją moc na morzu.

Do startu The Tall Ships Races mamy jeszcze dwa dni, ale zabawa w Kłajpedzie zaczęła się na dobre. Załogi mają za sobą już pierwszą paradę, w której to najmniejsza w całych regatach załoga Zrywu okazała się najlepsza!

- Załoga Zrywu pokonała wszystkich, nawet Dar Młodzieży – opowiada Wojciech Maleika, kapitan Daru Szczecina. – Ratownicy „Baywatch” emanowali radością, entuzjazmem i dopracowanymi układami choreograficznymi. Najmniejsza załoga okazała się najlepszą.

Pierwszy sukces na swoim koncie ma także załoga Daru Szczecina, która w konkurencjach sportowych okazała się najlepsza w swojej klasie.

- Atmosfera w Kłajpedzie jest wyjątkowa, czuć żeglarski klimat i drobne napięcie wśród załóg – mówi Magdalena Piasecka, wicedyrektor Centrum Żeglarskiego. – Widać, że wszyscy wkładają dużo energii w te zawody, ale nasza reprezentacja ciężko przygotowywała się do regat, wierzę, że dadzą z siebie wszystko i bezpiecznie dopłyną do portu.

Jednostki z Kłajpedy wystartują w niedzielę i będą płynąć do Helsinek. To właśnie tam 4 lipca zakończy się oficjalnie pierwszy etap wyścigu i jednocześnie rozpocznie rejs przyjaźni. Tallin będzie miejscem startu drugiego etapu, który zakończy się w Turku 18 lipca. Nowością w tym roku jest dodatkowa wyprawa przyjaźni na trasie do Mariehamn od 24 lipca. Ostatecznie to właśnie stamtąd żeglarze wyruszą na  finałowy odcinek i będą rywalizować aż do Szczecina.

Do startu w Kłajpedzie zgłosiło się pod 40 jednostek z 12 krajów. Polskę reprezentują żeglarze na 16 pokładach, a Szczecin 2 jachty – Zryw i Dar Szczecina. Mocno trzymamy kciuki za wszystkich uczestników, ale mamy oczywiście nadzieję, że najlepiej poradzi sobie reprezentacja naszego miasta.

Przypominamy, że Dar Szczecina wielokrotnie stawał na podium tych zmagań. Triumfował w klasie C TSR w roku 2007, 2012, 2013 i 2019. Zryw także spisywał się doskonale. Wszystko dzięki doświadczeniu kapitanów oraz dobremu wyszkoleniu załóg.

Reprezentacja Szczecina to w tym roku łącznie 30 osób, które w granatowo-bordowych barwach będą mierzyć się z własnymi słabościami, żywiołami oraz innymi załogami. W portach czekać będą na nich niezliczone atrakcje i wydarzenia towarzyszące.

Wisienką na torcie będzie meta w Szczecinie. 2 sierpnia zacumują u nas żaglowce, które zakończą swoją pięciotygodniową rywalizacje na wodach Bałtyku.

Przygotowani, do startu..Start!
  • Główny sponsor portowy
  • Sponsor
  • Partner
  • Partner technologiczny
  • Partner medialny
  • Organizatorzy
  • Patron honorowy