Przejdź do treści

Aktualności / 4! Tyle miesięcy dzieli nas od finału regat the Tall Ships Races

10.04.2024

Historia szczecińskich finałów rozpoczęła się w 2007 roku. Jednak sam udział Szczecina w wyścigach ma dłuższą tradycję. Po raz pierwszy nasza reprezentacja stanęła w szranki z wielkimi żaglowcami w 2005 roku. Dwa lata później, po wieloletnich przygotowaniach Szczecin zaprosił żaglowce i ich załogi na finał serii wyścigów na trasie Aarhus – Kotka – Sztokholm – Szczecin. Przy Wałach Chrobrego i Łasztowni zacumowało 90 jednostek. W 2013 roku żaglowce wróciły do Szczecina i finał regat powtórzył swój sukces. Miasto ponownie było najbardziej wyczekiwanym przez młodych żeglarzy portem finałowym, po wyścigach i etapie przyjacielskim na trasie Aarhus – Helsinki – Ryga – Szczecin. Do Wałów Chrobrego i Łasztowni przybiło ponad 100 jednostek. 2017 rok i kolejne wielki święto, w którym uczestniczyło około 7.000 żeglarzy z 18 krajów m.in. z Omanu, Brazylii, Niemiec, Holandii, Czech, Portugalii i Wielkiej Brytanii. Po wyczerpujących regatach na trasie Halmstad – Kotka – Turku – Klaipeda do Szczecina wpłynęło 91 żaglowców. Czwarty finał miał się odbyć w 2021 roku. Jednak pandemiczne obostrzenia sprawiły, że regaty zostały odwołane, a trasa regat przełożona na rok 2024. I tym sposobem, w dniach 2-5.08 Szczecin stanie się finałowym portem tegorocznych regat na trasie Kłajpeda – Helsinki – Tallinn – Turku – Mariehamn – Szczecin.

ŻAGLOWCE

Żaglowce, które chciałyby wziąć udział w samych regatach, cały czas mają na to szansę. Listy startowe nadal są otwarte. Do tej poru uczestnictwo w the Tall Ships Races zadeklarowało ponad 60 jednostek.

SZANSA NA NIEZAPOMNIANĄ PRZYGODĘ

Do 30 kwietnia została przedłużona rekrutacja Reprezentacji Szczecina w tegorocznych regatach wielkich żaglowców. Aby zostać członkiem Żeglarskiej Reprezentacji Szczecina należy: najpóźniej w dniu 20.06.2024 r. mieć ukończone 18 lat, mieszkać, uczyć się lub pracować w Polsce, być osobą kreatywną i niebojącą się wyzwań oraz znać co najmniej jeden język obcy w stopniu komunikatywnym. Osoby ze Szczecina otrzymują 40% dofinansowanie z Budżetu Miasta, zaś kandydaci spoza Szczecina mogą liczyć na 20% rabatu od ceny wyjściowej. Szczecin będą reprezentowały dwie jednostki Dar Szczecina oraz Zryw. Kompletowanie załóg obejmuje etap na trasie Szczecin – Kłajpeda – Helsinki – Tallin.

W dalszym ciągu można się także zgłaszać do pomocy przy organizowaniu samego finału. Lista oficerów łącznikowych i ochotników, którzy chcieliby nieco popracować przy samym wydarzeniu, nie jest jeszcze zamknięta. Poszukujemy osób, które mają 18 lat – w przypadku wolontariuszy oraz 20 w przypadku oficerów łącznikowych, znają języki obce w stopniu komunikacyjnym i są otwarte na nowe wyzwania.

4! Tyle miesięcy dzieli nas od finału regat the Tall Ships Races

Pliki do pobrania