Przejdź do treści

Aktualności / ORP Iskra, Bryza H i Generał Zaruski już w Szczecinie

18.08.2022

Przy naszych nabrzeżach można podziwiać kolejne mniejsze i większe jednostki, które zacumowały dzisiaj w Szczecinie. U stóp Wałów Chrobrego zacumował już ORP Iskra.

Do rozpoczęcia Żagli 2022 pozostały już tylko godziny. Na rzece robi się coraz ciaśniej. Przy szczecińskich nabrzeżach zacumowały bowiem kolejne jednostki. Najbardziej rzucającą się w oczy, za sprawą oczywiście swoich gabarytów, jest ORP Iskra. Szkolna barkentyna Marynarki Wojennej to pierwszy okręt pod polską banderą, który okrążył świat. Ten trójmasztowiec ma blisko 50 metrów długości. Cumuje przy Bulwarze Chrobrego

Kolejną jednostką, którą powitał Szczecin jest czteromasztowiec - Generał Zaruski. Ma 29 metrów długości i pięknie prezentuje się przy Nabrzeżu Pasażerskim. Jest to jeden z najstarszych czynnych polskich żaglowców, pływający cały rok po wodach Bałtyku, w sezonie głównie w rejsach szkoleniowych dla młodzieży. W swojej karierze ma m.in. wyprawy na wody podbiegunowe.

Bryza H zacumowała natomiast przy Nabrzeżu Wieleckim. Ta 70-letnia jednostka została zbudowana w Pucku. Przez lata służyła Polskiemu Ratownictwu Okrętowemu. Po zakończeniu służby w 1983 nowy właściciel Waldemar Heisler przebudował ją na jacht żaglowy. Wówczas też nazwę jednostki rozszerzono o literę H, inicjał nazwiska właściciela.

ORP Iskra, Bryza H i Generał Zaruski już w Szczecinie